Kontakt

 

Kontakta oss:

Adress och kontaktuppgifter

Röda Korsets folkhögskola
Bredholmstorget 14
127 48 Skärholmen
epost:
Rektor
Christin Bierbrier
christin.bierbrier@redcross.se
Biträdande rektor
Ulrika Sandin
ulrika.sandin@redcross.se
skolsamordnare
Desire Dannberg
Tel: 08-680 18 83
desire.dannberg@redcross.se
Administratör
Kicki Ahnmé Ekenryd
Tel: 08-680 18 71
christin.ahnme.ekenryd@redcross.se
Studie- och yrkesvägledare
Iman Nagati
IMAN.NAGATI@REDCROSS.SE

Allmän kurs:

 Hemma i Sverige
Samad Kader
samad.kader@redcross.se
 Aktiv i Sverige
sHIRWAN MOHAMMED
SHIRWAN.MOHAMMED@REDCROSS.SE
 Vi i samhället
ANNA SANDQVIST
ANNA.SANDQVIST@REDCROSS.SE
 Vi i världen
Ronak Novrouzpour
ronak.novrouzpour@redcross.se
 Sikta mot högskolan
Åsa Söderlund-Dahl
ASA.SODERLUND.DAHL@REDCROSS.SE
 Naturvetenskapligt basår med inriktning hållbar utveckling
DANIEL JOHNSON
DANIEL.JOHNSON@REDCROSS.SE

Särskild kurs:

Dokumentär i världen
Birger Nilsson
birger.nilsson@redcross.se
Ledarskap för en hållbar värld
Göran Nordling
goran.nordling@redcross.se
 Asyl och migration i praktiken
Anna Olsson
anna.olsson@redcross.se
 Genus och mänskliga rättigheter
Pija Johanson
pija.johanson@redcross.se
 Agera utan att diskriminera
Meral Onmaz
meral.onmaz@redcross.se

Övriga kurser

Studiemotiverande folkhögskolekurs
Åsa Petersson
asa.petersson@redcross.se
Lärare – Studiemotiverande folkhögskolekurs
JAN ALTSJÖ
JAN.ALTSJO@REDCROSS.SE

Kommentera