Folkhögskollärare, svenska som andraspråk och samhällsämnen

Röda Korsets folkhögskola söker folkhögskollärare på 70% inför läsåret 17/18.

Vi söker en lärare med folkhögskoleutbildning som kan undervisa i svenska/svenska som andraspråk och i samhällsämnen. I tjänsten ingår att undervisa på folkhögskolans allmänna kurs. Röda korsets folkhögskola vilar på Röda korsets grundprinciper vilket innebär att mänskliga rättigheter och allas lika värde genomsyrar skolans alla kurser.

Vi vill att du är utbildad folkhögskollärare och att du har erfarenhet från folkhögskola. Mycket av kursernas planering sker i arbetslag vilket ställer krav på god förmåga till samarbete. Folkhögskolan ligger i Skärholmen och har 170 deltagare.

Formella kvalifikationer

Folkhögskollärarutbildning

Ämnesutbildning i svenska/svenska som andraspråk

Minst 2 års erfarenhet från vuxenutbildning

Meriterande kvalifikationer

Flerspråkighet

Erfarenhet av arbete i socioekonomiskt utsatta områden

 

Anställningstid: 7/8 2017 – 5/6 2018

Lön: enligt avtal

Sista ansökningsdatum: 7 maj 2017

Ansök här