Administratör till Röda Korsets folkhögskola, 75 %

Sammanfattning

Vi söker en administratör till Svenska Röda Korsets (SRK:s) folkhögskola i Skärholmen. Du arbetar på skolans expedition och är ansiktet utåt mot skolans deltagare och besökare. Du arbetar nära skolans skolsamordnare. Som person är du social, organiserad, kreativ och gillar att strukturera. Du trivs i en miljö där det händer mycket och där arbetsuppgifterna varierar.

Du är den som möter deltagarna i deras vardag och finns där som stöd för dem före och efter deras tid på skolan. Du hjälper även till att samordna aktiviteter så som seminarier, föreläsningar, personalaktiviteter och fortbildning inom skolan. Våra deltagare kommer från hela världen och vi ser gärna att har erfarenhet av att arbeta med grupper med vitt skilda bakgrunder.

Ansvarsområden och arbetsuppgifter

  • Ansvara för folkhögskolans löpande administration
  • Ansvara för kurs- och deltagarregister från antagning till kursavslut
  • Administration av kursintyg
  • Organisera antagningsintervjuer och språktester
  • Fakturering av materialkostnader till kursdeltagare
  • Kontaktperson med CSN, SCB samt andra myndigheter
  • Ansvara för extern uthyrning av skolans lokaler
  • Viss studie och yrkesvägledning

Formella kvalifikationer

Goda kunskaper i svenska

Teoretisk gymnasieutbildning
Språkkunskaper i engelska
Goda datakunskaper
Grundläggande ekonomikunskaper
Minst 2-4 års relevant arbetslivserfarenhet
Meriterande kvalifikationer

Språkkunskaper
Erfarenhet av arbete i socioekonomiskt utsatta områden
Erfarenhet av arbete i ideella organisationer
Erfarenhet av schoolsoft

Personliga kvalifikationer

Du är genuint intresserad av människor, gillar att samarbeta och har en stark vilja att lösa problem.  Du är också en person som är flexibel och ansvarstagen. Ditt arbete präglas av noggrannhet och struktur.

Praktiskt
Tillsvidareanställning. Provanställning tre månader. Tillträde 1 augusti.

Lön enligt avtal

Sista ansökningsdag den 7 maj 2017

Ansök här