Kursdeltagare ställer ut på Fotografiska

20160510_025231”Vi vill med ”A call from water tank 6″ berätta om de tusentals människor som varje vecka flyr från kriget i Sydsudan, en konflikt som hamnat i mediaskugga”- berättar Tove Tikkanen och Emmi Van den Boom.

Producenterna Tove Tikkanen, Emmi Van den Boom och Simon Forsberg läste kursen Dokumentär i Världen på Röda Korsets folkhögskola 2016/2017.
Som en del av sin utbildning spenderade de en dryg månad i Palorinya i Uganda, ett av världens största flyktingläger. Deras vistelse resulterade i dokumentärfilmen och fotoserien ”A call from water tank 6” som ger en inblick i livet för några av de som tvingats fly Sydsudan och korsat gränsen till Uganda.

Utställningen och dokumentären, ”A call from water tank 6”, visas båda som en del av Höstsalongen på Fotografiska från den 6 oktober till den 3 december.

Dokumentären cirkulerar kring Grace, en kvinna som efter att ha levt ett tryggt liv i Sydsudan tvingats fly tillsammans med sina barn och nu försöker skapa sig en ny vardag i Uganda.

Mer information om visningar, framtida filmer och kontakt med filmskaparna hittas på deras facebook-sida.