Ljusmanifestation för ett varmare samhällsklimat

På Lucia, den 13 december, arrangerar Röda Korsets folkhögskola och Skärholmens stadsdelsförvaltning en ljusmanifestation på Skärholmstorget för fred och medmänsklighet.

Vi samlas vid dammen på Skärholmstorget, och fyller sedan dammen med lyktor.
För att understryka att detta inte handlar om något annat än medmänsklighet har vi en tyst manifestation utan tal eller musik . Ingen polemik, inget politiskt budskap, ingen särskild person, organisation eller åsikt står i centrum.

Ljusmanifestationen gjörs i samarbete med flera lokala aktörer i Skärholmen:
Röda Korsets folkhögskola i samarbete med Skärholmens stadsdelsförvaltning, Södra Stockholms folkhögskola, Svenska kyrkan i Skärholmen, Somaliska Föräldrars Forum i Skärholmen, Stadsteatern Skärholmen, SKHLM Centrumledningen, Skärholmens bibliotek, Fryshuset Skärholmen, PRO Skärholmen, Hyresgästföreningen, Swedish Mekteb, Skärholmens Fastighetsägarförening, SPRINT-gymnasiet Skärholmen, Varken hora eller kuvad.