Dokumentären ”Do Not Come To Europe” uppmärksammas internationellt.

”En viktig film som lyfter ett högst aktuellt ämne på ett unikt och vågat sätt”                                                                                                                                                   -Filmcentrum

Dokumentären Do not come to Europe, producerad på Röda Korsets folkhögskola, vann i helgen Filmcentrums pris för bästa film på Stockmotions filmfestival i Stockholm. Filmen fick även ett hedersomnämnande i ytterligare en kategori. Utmärkelsen kommer en knapp vecka efter priset för bästa dokumentär på Be Epic! London international film festival.

Do not come to Europe, inspelad i Uganda och Sverige under våren 2016, är producerad av Hanna Pousette, Minna Lundberg och Pontus Joneström  som en del av kursen Dokumentär i Världen.

do-not

 

Kontakt för visning och frågor rörande Do not come to Europe:

Minna Lundberg
minna.lundberg@hotmail.com
+46 76 045 8282

Pontus Joneström
pontus.jonestrom@gmail.com
+46 70 387 9117

Hanna Pousette
hanna.pousette@hotmail.com
+46 70 738 07 15