Ny rektor på Röda Korsets folkhögskola

Skolans rektor Kjell-Erik Börjesson går i pension i sommar och Christin Bierbrier blir ny rektor på Röda Korsets folkhögskola från den 1 juni. Hon kommer närmast ifrån Nyköpings folkhögskola där hon arbetar som rektor.

– Jag ser med glädje fram mot att tillsammans med personalen fortsätta att utveckla folkhögskolans goda verksamhet. Röda Korsets internationella fokus på humanitära frågor och mänskliga rättigheter gör skolan till en viktig aktör i vår globaliserade värld där det lokala och globala sammanfaller. Folkbildningens underifrånperspektiv är en betydelsefull komponent i en levande demokrati där värden ständigt måste förhandlas och omförhandlas för att svara mot en aktuell verklighet, säger Christin Bierbrier om sitt nya uppdrag.

24442 - christine Bierbrier