Saknar du behörighet till högskolan?

SIKTA MOT HÖGSKOLAN

Du vet väl om att det finns andra sätt söka in till högskolan än med gymnasiebetyg? De som studerat vid folkhögskola utgör en egen urvalsgrupp – folkhögskolegruppen – och jämförs alltså bara med varandra vid ansökan till högskolan. I denna urvalsgrupp konkurrerar du med ditt studieomdöme från en avslutad utbildning vid folkhögskola. Eftersom folkhögskolan är en liten skolform jämfört med andra skolformer, så är antalet sökande till högskolan med folkhögskolebakgrund inte så stort. Platsfördelningen görs i två steg så att den proportionerliga fördelningen mellan studerande från olika skolformer ska bli korrekt.

Läs mer här: http://www.folkhogskola.nu/Om-folkhogskolan/Behorigheter/Folkhogskolans-urvalsgrupp-till-hogskolan/

Sök till allmän kurs innan 15 april!