MR-dagarna 14-16 november

Besök årets viktigaste konferens med fokus på mänskliga rättigheter! MR-dagarna erbjuder tre dagar av seminarier, workshops, nya möten, utställningar och teater. 

MR-dagarna, Mänskliga Rättighetsdagarna, är Nordens största mötesplats för praktiker, forskare, myndigheter, politiker och ideellt engagerade som arbetar med eller vill lära mer om mänskliga rättigheter. Syftet med arrangemanget är att öka kunskapen om mänskliga rättigheter och att lyfta dem högre upp på den politiska dagordningen.

Röda Korset är medarrangör och folkhögskolan kommer vara på plats för att informera om skolan och kurserna. Ni har möjligheten att träffa lärare och deltagare från kurserna Uppdrag Världen, Dokumentär i Världen, Ledarskap för en hållbar värld och Fair Trade.

Mer information om forumet hittar ni här: www.mrdagarna.nu

BannerhogMR

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut / Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut / Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut / Ändra )

Google+ photo

Du kommenterar med ditt Google+-konto. Logga ut / Ändra )

Ansluter till %s