En medmänsklig kanelbulle den 4 oktober

Den 4 oktober är det Kanelbullens dag. Dagen instiftades 1999 av Hembakningsrådet som ville skapa en dag där man visar omtanke om sina medmänniskor genom att bjuda på hembakt.

Vi som tror på ett samhälle där alla är lika välkomna och lika mycket värda att kommer i år att uppmärksamma dagen genom att gå ut på gator och torg och bjuda på kanelbullar. Samtidigt som vi gör det kommer vi att berätta om Röda Korsets verksamhet kring migration och integration och passa på att välkomna nya frivilliga till Röda Korset. I och med kriget i Syrien är det många nya medmänniskor som kommit till våra lokalsamhällen. Vi vill visa att alla är välkomna och alla ska känna att i vårt samhälle ställer vi upp för varandra vart man än kommer ifrån.

Röda Korset Folkhögskola deltar i denna nationella aktion och kommer vistas på Skärholmstorget den 4 oktober!

Kanelbulleaktionerna arrangeras av Röda Korset, Röda Korsets Ungdomsförbund och lokala antirasister med stöd av Stiftelsen Expos Tillsammansprojekt.

kanelbulle

Expo_logo